Prve asocijacije koje se najčešće vezuju za našu državu jesu pronalazač Nikola Tesla, prvak sveta u tenisu Novak Đoković, srpska hrana i još mnoge druge. Ove ličnosti i stvari poznate su kako u Srbiji, tako i celom svetu. Međutim, Srbija ne prestaje da iznenađuje, zbog čega smo izdvojili još nekolicinu zanimljivosti koje su vama do sada možda bile nepoznate.
Istorijske činjenice
Krenućemo sa istorijom i onim što je manje poznato u svetu, a u vezi je sa našom državom. Neke od stvari već smo spomenuli do sada u tekstu o Beogradu, kao što su podaci o prvom tramvaju u ovom gradu, o prvoj srpskoj kafani, o prošlosti Slavije.
Ono što većina zna o našoj istoriji jeste da su Srbi bili pod Turcima 500 godina, međutim, ovaj podatak nije validan, jer je tačan broj godina 345. Pored ovoga, za ovaj period se vezuje i to da je crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Čačku čak tri puta menjana u džamiju.
Naše pismo je takođe pretrpelo dosta promena kroz vekove, ali ono zanimljivo o njemu jeste da je Miroslavljeno jevađelje iz 12. veka najznačajniji ćirilični rukopis srpsko-slovenske pismenosti, kao i da je naš car Stefan Uroš IV Dušan pojedine povelje na grčkom i latinskom jeziku potpisivao starospskim jezikom koristeći ćirilično pismo.
Interesantni podaci o prirodnim bogatsvima Srbije
Najtoplija mineralna voda u Evropi nalazi se u Srbiji, tačnije u Vranjskoj Banji. Njena temperatura kreće se od 94° pa sve do 110° i izbija na površinu zemlje iz 10ak izvora sa kapacitetom od 140 l/s. Iako poznata, ova banja ipak nije i najposećenija kod nas, već ta titula pripada Vrnjačkoj Banji koja je ujedno i najveća banja u državi.
Čak 33 vrhova planina imaju nadmorsku visinu preko 2000 metara, a najviši vrh jeste Velika Rudoka koja se nalazi na Šar-planini i visine je 2660 metara. Još jedna poznata, ako ne i najpoznatija srpska planina, Kopaonik, nosi još jedno ime pored ovog, a to je Sunčana planina, jer u toku godine ima oko 200 sunčanih dana.
Jedna od najkraćih reka u Srbiji, Vrelo, dugačka je 365 metara zbog čega je poznata po još jednom nazivu – Godina. Sa druge strane, najduža reka u Srbiji jeste Velika Morava koja nastaje spajanjem Južne i svoje duže pritoke, Zapadne Morave sa kojom dostiže dužinu od 493km. Drugi po redu najdublji kanjoj u Evropi, odmah nakon kanjona Tare u Crnoj Gori, jeste kanjon reke Drine u Zapadnoj Srbiji.
Kratke činjenice o Srbiji
Nadamo se da ste ovim naučili nešto što do sada niste znali i da smo vas inspirisali da i sami istražite koje se još zanimljive činjenice mogu vezati za našu državu.